Karma teooria

Inimesed küsivad tihti, kas karma eksisteerib ning mida me saame nimetada karmaks. Miks inimesed kannatavad kui nad pole kellegile liiga teinud. Mitte kedagi ei saa panna uskuma midagi juhul kui ta seda ise ei soovi. Võtame näiteks füüsika seadused, mis töötavad hoolimata asjaolust, kas me usume või suudame neid tõestada. Samamoodi toimib ka karma teooria.

Tsiteerin ühe loo Mahabharata sõjast, kus pime kuningas kaotas oma 100 poega.

Kui laastav Mahabharata sõda oli läbi, kus kuningas Dhritrastra kaotas 100 poega, küsis ta Isand Shri Krishna oma õnnetuse ja kannatuse põhjust.

“Oo, pühaduse poeg, ma küll ei aktsepteerinud sinu jumalikust, kuid praegu ma soovin, et sa lõpetaksid mu piinad. Ütle mulle palun, miks oli mul nii palju ebaõnne, et mul oli 100 poega, kellest mitte ükski pole enam elus. Miks anti mulle 100 poega kui nad mult ära võeti”

Krishna:” See on sinu eelmise elu karma tulemus. Mida külvad, seda lõikad. Sa põhjustasid sama piinarikast kannatust kellegile teisele ja nüüd juhtus sinuga sama.

Kuningas küsis vastu: “Isand, kas saakite rääkida midagi mu mineviku elust ning selle karmast?

Krishna vastas:” Oo, suursugune kuningas, 50 eluiga tagasi olite linnujahtija ning ühel päeval jahil olles, hakkasite ühte lindu järgima kuni ta jõudis oma pesani. Proovisite lindu lasta, kuid ta jõudis puu varju ära peita. Suurest ängist ja frustratsioonist panite selle puu põlema, kus elasid selle sama linnu 100 poega. Sa põletasid kõik pojad surnuks ning tõid endale kaasa needuse, mis nõudis, et kunagi koged sina sama agooniat ja valu, vaadates pealt oma 100 poja suremist.

Pime kuningas küsis vastu:” Aga isand, kui ma käitusin nii halvasti nii pikka aega tagasi, siis miks mind ei karistatud varasemates eludes. Mis võttis nii kaua aega?

Krishna vastas:” Eelmises 49 elus kogusid sa endale väga hea karmat. Et saada 100 poega, peab inimene tegema tõeliselt häid tegusid. Sa olid õiglane ning pühendunud ning selles elus aktiveerus sinu Sanchit karma, mille küpsedes said sa kuningaks, kellel oli 100 poega. Kuid samal ajal aktiveerus sinu needus, mille said 50 elu tagasi. Selles elus jäid sa pimedaks füüsiliselt kui ka olid pimestatud oma poegadest, mille tõttu tekkis sul meeletu agoonia ja frustratsioon.

Hinduismis on karma kontseptsioon väga oluline osa. See põhineb põhjulikkuse ja tagajärje seadusel, mis ütleb mida külvad, seda lõikad. Teadlikud teod, mis on tehtud meie hingest, toodavad karmat, mis annavad varem või hiljem tulemused. Head teod viivad õnne ja külluseni ning halvad teod viivad karistuse ja kannatusteni. Karma, mis on kogutud mitme elu jooksul jagunevad 3 gruppi.

  1. Praradba karma – karma, mis on paika pandud meie sünniga ning mida me peame kogema selles elus.
  2. Sanchita karma – karma, mis on kogutud eelmistest eludes ning mis saavad küpseks selle elu hilisemas faasis.
  3. Agami karma – karma, mida me kogume selles elus järgmiste elude jaoks, et neid tuleviku reinkarnatsioonide vältel ära tasuda.

Kui isik sureb, siis kehas olev hing kannab endaga alati kaasas oma karmapagasit, mis võetakse kehast lahkudes uute inkarnatsiooni kaasa. Inkarnatsioon saab ainult aset leida, kui on leitud sobiv keha ning taevased kehad on süngerias hinge karmapagasiga, et hingel oleks võimalik teha tasa enda mineviku karma. Hing liigub pidevalt sünni-surma tsüklites, kuni see vabaneb kogu karmast, et oleks võimalik saavutada moksha. Karmast vabanedes meie hing puhastus ning muutub universaalseks hingeks ehk Brahmaniks.

Astroloogia annab meile aimu meie mineviku karmast, viidates ära soodsatele ja ebasoodsatele punktidele koos planetaarsete mõjutustega. Me ei mäleta oma eelmistes eludes sooritatud tegusid, kuid mis ometi loovad meie praeguse elu kvaliteedi ja olemuse. Sünnikaart annab vihjeid tulevikust, mis on peegeldus minevikust.

See ei tähenda, et me oleme täielikult sõltuvad saatusest ja ettemääratusest. Meil on vaba tahe, mis sõltub sellest, kuidas me reageerime sündmustele oma elus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.