1. Tõusumärk (Lagna) – Sünnikaardis esindab see 1. maja ning tähistab märki, milles Päike oli sündimise ajal tõustes idast. See on sinu imago ja mask, mida sa teistele presenteerid.
2. Maja (Bhava) – astroloogiline ühik, mis tähistab sünnikaardis ja indiviidi elus mingeid olusid ja sündmusi. Majadest saab ülevaate „Majade tähendus“ postituses.
3. Juhtplaneet (Ruler) – Igat sodiaagimärki juhib konkreetne planeet, mille energiad on kõige iseloomulikumad sellele sodiaagimärgile. Näiteks – Sõnn ja Veenus: ilu ja harmoonia, mis soodustab artistlikkust ja loovust.
4. Planeedi kõrgendatud seisund (Exalted) – planeedi märgiline seisund, milles on planeedi omadused kõige efektiivsemalt väljendunud. Näiteks on Kuu kõrgendatud olekus Sõnni märgis, kus Kuule iseloomulik hoolivus ja soojus väljendub Sõnnile omasel moel kõige paremini.
5. Planeedi nõrgestatud seisund (Debilitation) – planeedi märgiline seisund, milles on planeedi omadused kõige kehvemini väljendatud. Näiteks on Jupiter nõrgestatud olekus Kaljukitse märgis, sest Jupiteri vaimsus ja filosoofia ei integreeru Kaljukitsele omase sihikindla ja raske töö tegemisega.
6. Kombustsioon (Combustion) – kahe või enama planeedivaheline ühendus, kus teise planeedi omadused saavad kahjustada ega väljendu planeedile omaselt.
Kombustsioon leiab ainult aset ainult Päikese ja mõne muu planeedi vahel. Päike on päikesesüsteemi suurim ja tulisem planeet ning liialt lähedane (alla 5˚ühendus) konjuktsioon Päikesega „põletab“ teise planeedi omadused. Näiteks Päike ühenduses Merkuuriga – Merkuur kaotab Päikese kuumuse tõttu oskuse analüüsida ja mõelda selgelt. Tekib palju segadust ja inimene ei pruugi teha õigeid otsuseid.
7. Konjunktsioon (Conjunction) – kahe või enama planeedi vahel aset leidev ühendus. Ühendus on kõige dünaamilisem ja tuntavam alla 10˚ vahega, mil planeetidevahelised energiad integreeruvad. Astroloogias on see kõige tugevam aspekt.
8. Opositsioon – aspekt, kus planeet või muu astroloogiline punkt on teiste planeetide või astroloogiliste punktidega peaagu 180˚ vastavuses. Tegemist on tugevuselt teise aspektiga astroloogias.
Opositsioonis suurendavad planeedid või punktid üksteise omadusi suuremal või vähemal määral. Iga planeet aspektib endast 180˚ vastavuses olevat punkti või maja. India astroloogias nimetame me seda 7. aspektiks, kus punkt või planeet aspektib enda positsioonist 7 kohta/maja edasi. Näiteks, Päike 1. majas aspektib see 7. aspektiga 7. maja, edastades Päikesele iseloomulikke energiad.
9. Planetaarne jooga (yoga) – Astroloogiliselt, jooga viitab planeetide kombinatsioonile, millel on eriline mõju inimese elule. Näitena, rikkust ja raha tähendav Dhana yoga viitab suures koguses raha teenimisele ja kogumisele.
10. Retrogratsioon (vakri) – planetaarne seisund, milles liigub planeet tagurpidi, kui seda Maalt jälgida. Retrograadsed planeedid lisavad meie ellu tavalisest rohkem väljakutseid, millega peame tegelema.
Retrograadse planeedi energiad väljenduvad rohkem sisemisel tasandil, kus planeedile iseloomulikud omadused on just kui tagasi hoitud või blokeeritud. Selline planeediseis ei ole halb ja annab emeile võimaluse hingeliseks kasvuks, millega me lahendame eelmistest eludest „kaasa võetud“ karmalisi probleeme – mina näen siin võimalust saada paremaks inimeseks.
12. Funktsionaalne hea ja halb planeet – Igal tõusutähel on omad funktsionaalselt head ja halvad planeedid, mis toimivad sünnikaardis vastavalt oma iseloomule.
Rahu ja Ketu on alati igale Rasile ehk tõusumärgile funktsionaalselt halvad planeedid. Planeete, mida nimistus ei ole, käituvad funktsionaalsete neutraalidena. Antud kategoriseerimine on üks meetoditest, kuidas tuvastada planeedi energiad, kas need on hea- või halvaloomulised.
Funktsionaalselt head planeedid.
Jäär – Marss, Päike, Kuu ja Jupiter
Sõnn – Veenus, Saturn ja Merkuur
Kaksikud – Merkuur, Veenus ja Saturn
Vähk – Kuu ja Marss
Lõvi – Päike, Marss ja Jupiter
Neitsi – Merkuur ja Veenus
Kaalud – Veenus ja Saturn
Ambur – Jupiter, Marss, Merkuur ja Päike
Kaljukits – Veenus, Saturn ja Merkuur
Veevalaja – Saturn ja Veenus
Kalad – Jupiter, Kuu ja Marss
Funktsionaalselt halvad planeedid.
Jäär – Merkuur, Rahu ja Ketu
Sõnn – Veenus, Marss, Jupiter, Rahu ja Ketu
Kaksik – Rahu ja Ketu
Vähk – Jupiter, Saturn, Rahu ja Ketu
Lõvi – Kuu, Rahu ja Ketu
Neitsi – Päike, Marss, Saturn, Rahu ja Ketu
Kaalud – Merkuur, Rahu, Ketu
Skorpion – Veenus, Rahu ja Ketu
Kaljukits – Päike, Jupiter, Rahu ja Ketu
Veevalaja – Kuu, Merkuur, Rahu ja Ketu
Kalad – Päike, Saturn, Veenus, Rahu ja Ketu
13. Erilised aspektid – aspektid, mis on iseloomulikud teatud taevakehadele. Igale planeedile need omased ei ole ning nende mõju on tavalisest teistsugusem. Planeedid, millel on oma eriline aspekt: Marss, Saturn, Jupiter, Rahu ja Ketu.
14. Karaka ehk tähistaja – iseloomulik omadus, mis seostub mingite inimeste või sündmustega. Igal majal on planeedi kujul fikseeritud tähistaja ehk karaka, mida nimetatakse bhavakaraka. Sarnaselt majadele, saab iga planeet endale tähistaja ehk charakaraka, mis sõltub planeedi kraadidest, seega on see muutlik. Rahu ja Ketu ei saa olla tähistajad ehk karakad.
Maja – Planeet
1. maja – Päike
2. maja – Jupiter
3. maja – Marss
4. maja – Kuu, Veenus
5. maja – Jupiter
6. maja – Marss, Saturn
7. maja – Veenus
8. maja – Saturn
9. maja – Jupiter
10. maja – Päike, Saturn, Merkuur, Jupiter
11. maja – Jupiter, Merkuur
12. maja – Saturn
Alustades kahanevas järjekorras kraadidest, loetlen ära charakarakad ehk planeedilised tähistajad.
Charakarakaid on kokku 8.
1) Atma – hing
2) Amatya – intellekt/meel
3) Bhratri – vennad/õed
4) Matri – ema
5) Pitru – isa
6) Putra – lapsed
7) Gnati – sugulased
8) Dara – abikaasa/partner
Näitena, võtame Darakaraka, mis viitab abikaasale/partnerile, siis Darakarakale viitab kõige madalama kraadiga planeet sünnikaardis. Võtame Marss, mis viitab partnerile, kes on loogiline, seiklushimuline ja omab tugevat tahtejõudu. Marss on planeet, kes täidab ülesandeid, mida talle antakse. Ta oskab asju parandada ja probleeme lahendada.
Päike ja Jupiter on Marsi sõbrad, seega kui Marss on nende kahe poolt aspektitud, saab indiviid endale tihti hea partneri – va juhul, kui Marss on Päikesega kombustsioonis, siis Marss saab “põletada” ning ei toimi enam hästi. Kui Marss on Merkuuriga seoses, mis on tema vaenlane, võib indiviid leida väga frustreerunud ja konfliktse partneri. Kui ta on Kuuga mingil moel seotud (aspektitud või ühenduses), võib indiviid saada individualistliku ja sõjaka partneri.
Kui Marss on aspektitud või ühenduses Veenusega, võib indiviid saada väga kirgliku ja seksuaalse partneri. Marss Saturniga on neutraalne, kuid iga planeet, mis Saturniga seotud on, saab kannatada, sest Saturn on kalk planeet.
15. Dasha – ajajooned, kus konkreetne planeet domineerib inimese elus. Sellist konseptsiooni ei ole mujal astroloogilises süsteemis ning seepärast on tegemist väga unikaalse lähenemisega, mis eksiteerib ainult Jyoitish õpetustes.
16. Nakshatra – tähekogum India astroloogias, mis seletab detailsemalt ja täpsemalt mingi planeedi energiaid ja toimimist inimesele elus. Nakshatraid on kokku 27, seega on ühes sodiaagimärgis 2.5 nakshatrat. Igas nakshatras on omakorda 4 sektorit ehk pada.